تعطیلی جلسات ۹ و ۱۶ اسفند و جلسات اخلاق

به اطلاع می رساند جلسه سخنرانی استاد جناب آقای دکتر محمد اسدی گرمارودی در تواریخ ۹ و ۱۶ اسفند بدلیل سخنرانی ایشان در شهرستان و همچنین تقارن با لیله الرغائب، تعطیل بوده و ان شاءالله جلسه پنج شنبه مورخ ۲۳ اسفند جلسه پایانی سال ۹۷ خواهد بود.
همچنین کلاس اخلاق استاد تا پایان سال ۹۷ تشکیل نخواهد شد و برنامه سال ۹۸ متعاقبا اعلام می گردد.

با توجه به اینکه اول ماه رجب المرجب براساس تقویم رسمی کشور روز جمعه مورخ ۱۷ اسفند ماه می باشد لذا غروب پنج شنبه مورخ ۱۶ اسفند ورود و آغاز ماه رجب المرجب خواهد بود و لذا اولین شب جمعه ماه عظیم رجب که لیله الرغائب نام دارد در این شب می باشد و همانطور که قبلا اشاره گردید در حسینیه مرحوم حاجیان در این شب مراسمی برگزار نمی شود و حسینیه تعطیل می باشد.

 

لیله الرغائب چه شبی است؟

نویسنده: مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

منبع: المراقبات ترجمه ابراهیم محدث بندرریگی ٬ ص ۱۱۲ تا ۱۱۴

لیله الرغائب اولین شب جمعه ماه رجب را می‌نامند. نماز لیله الرغائب و کیفیت اعمال آن در این مطلب شرح داده شده است.

این نامگذاری (لیله الرغائب) به این جهت است که هنگامی که یک سوم از شب گذشت هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند. آنگاه خداوند بطور غیر منتظره‌ای بر آنان وارد شده و می‌فرماید: ای فرشتگانم هر چه می‌خواهید از من درخواست کنید. فرشتگان عرض می‌کنند: حاجت ما این است که از روزه‌داران رجب درگذری. خداوند می‌فرماید: این کار را انجام دادم.

چنانچه شب اول ماه مصادف با شب جمعه بود، سزاوار است عمل «لیله الرغائب» را نیز انجام دهد. از پیامبر اکرم صلّی اللّه علیه و آله و سلّم روایت شده است (الإقبال بالأعمال الحسنه (ط – الحدیثه)، ج‌۳، ص: ۱۸۵)که فرمودند:

از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید. زیرا شبی است که فرشتگان آن را «لیله الرغائب» می‌نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که یک سوم از شب گذشت هیچ فرشته‌ای در آسمان‌ها و زمین نمی‌ماند مگر این که در کعبه و اطراف آن جمع می‌شوند. آنگاه خداوند بطور غیر منتظره‌ای بر آنان وارد شده و می‌فرماید:ای فرشتگانم هر چه می‌خواهید از من درخواست کنید. فرشتگان عرض می‌کنند: حاجت ما این است که از روزه‌داران رجب درگذری. خداوند می‌فرماید: این کار را انجام دادم.

– بهتر است کسی که این حدیث را می‌شنود، در این شب، زیاد بر فرشتگان صلوات فرستاده تا تکلیفی را که آیه تحیت («وَ إِذا حُیِّیتُمْ بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّوا بِأَحْسَنَ مِنْها أَوْ رُدُّوها إِنَّ اللَّهَ کانَ عَلی‌ کُلِّ شَیْ‌ءٍ حَسیباً» نساء. آیه ۸۶) به عهده ما گذاشته باندازه توانایی انجام داده باشد – سپس رسول خدا صلّی اللّه علیه و آله و سلّم فرمودند:

کسی که روز پنجشنبه اول رجب را روزه گرفته و سپس بین نماز مغرب و عشا دوازده رکعت نماز بجا آورده هر دو رکعت به یک سلام و در هر رکعتی سوره فاتحه یک بار،انا انزلناه فی لیله القدر سه بار وقل هو اللّه احدرا دوازده بار خوانده، و هنگامی که نماز تمام شد، هفتاد بار بر من (با این الفاظ) صلوات بفرستد:«اللّهمّ صلّ علی محمّد النّبىّ الأمىّ و علی آله»، سپس سجده کرده و در سجده هفتاد بار بگوید:«سبّوح قدّوس ربّ الملائکه و الرّوح»، سپس سر خود را بلند کرده و بگوید:«ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلّم إنّک أنت العلىّ الأعظم‌», آنگاه بار دیگر به سجده رفته و در سجده همان چیزی را بگوید که در سجده اول گفت، سپس حاجت خود را از خدا بخواهد، ان شاء اللّه تعالی برآورده می‌شود.

سپس رسول خدا فرمودند:

قسم به کسی که جانم در دست اوست، هیچ بنده یا کنیزی – از بندگان و کنیزان خدا – این نماز را بجا نمی‌آورد، مگر این که خداوند گناهان او را می‌بخشد گرچه گناهان او مثل کف دریا و بعدد شن و بوزن کوهها و بعدد برگهای درختان باشد و روز قیامت هفتصد نفر از خویشان خود را که همگی سزاوار آتش باشند شفاعت می‌کند. و در شب اول قبر خداوند ثواب آن را به بهترین صورت، با روی گشاده و خندان و زبان فصیح برای او می‌فرستد که می‌گوید: ای محبوب من مژده بده، از هر سختی نجات پیدا کردی. می‌پرسد: تو کیستی؟ رویی بهتر از روی تو ندیده و بویی به خوشبویی تو مشامم نرسیده. جواب می‌دهد: ای محبوب من من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب، فلان منطقه، فلان ماه و فلان سال بجا آوردی، امشب آمده‌ام تا حقت را ادا کرده، مونس تنهایی تو بوده و وحشتت را از بین ببرم، و زمانی که در شیپور دمیده شود، در عرصه قیامت بر سرت سایه افکنم. و تو هرگز هیچ خیری را از جانب مولایت از دست نخواهی داد.

اگر اولین شب ماه رجب جمعه باشد

در اینجا این سؤال پیش می‌آید که: ظاهر روایت این است که «لیله الرغائب» اولین شب جمعه ماه رجب است، و اگر اعمالی که در این روایت ذکر شده از اعمال این شب بوده و شب جمعه اول ماه، مصادف با اول ماه شد، چگونه می‌توان این عمل را بجا آورد؟ – زیرا در این صورت پنجشنبه قبل از جمعه اول، جزء ماه رجب نیست – جواب این است که اگر بخواهیم به ظاهر روایت عمل کنیم، باید بگوییم این اعمال در صورتی است که شب اول ماه شب جمعه نباشد، و اگر شب جمعه بود، شب جمعه دوم این اعمال انجام می‌شود، گر چه لیله الرغائب نباشد. چون در روایت تصریح نشده که این اعمال حتما باید در لیله الرغائب باشد. ولی راه دوم و سومی هم هست که صحیحتر به نظر می‌رسد. راه دوم این است که این اعمال را بدون روزه انجام دهیم و راه سوم این است که روزه را هم بگیریم گرچه روزه در رجب نباشد.